13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Sverige betalade för gisslan

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 okt. 2010Publicerad: 04 okt. 2010

Sverige använde tyst diplomati, enligt dåvarande utrikesministern Sten Andersson. Men nu avslöjas det att regeringen betalade miljontals kronor för kidnappad personal.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Två kidnappade FN-anställda i Libanon, en svensk och en norrman, köptes loss av Sverige för fem miljoner kronor 1988. Det skedde i det tysta och avslöjas i en ny bok av norske journalisten Karsten Tveit, rapporterar Sveriges Radios Ekot.

Dåvarande utrikesministern Sten Andersson uppgav 1988 att tyst diplomati låg bakom frisläppandet.

Enligt Tveit kom lösensumman från en hemlig fond hos det svenska försvarsdepartementet.

Bland andra uppseendeväckande avslöjanden i boken finns att norska FN-soldater hjälpte två libaneser som rymt från ett israelisktkontrollerat fängelse i södra Libanon 1992. Norrmännen fruktade att libaneserna skulles torteras och möjligen dödas om de överlämnades till israelerna eller den sydlibanesiska milisen.

Därför kläddes de i norska FN-uniformer och kördes i ett norskt pansarfordon ut ur det israeliskkontrollerade området. Händelsen har hållits hemlig i 18 år men bekräftas nu av norsk militär

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS