Telia Sonera är inte först i Norden med att erbjuda ip-telefoni i mobiltelefonen. I Norge har Briiz som är den femte största operatören i landet, lanserat en liknande tjänst i maj. Mjukvaran kommer bland annat från den svenska uppstickaren Optimobile.
Svenskt bolag i norsk ip-mobiltjänst

Mest läst i kategorin
Briiz Business Solution som är ett dotterbolag till Briiz vänder sig främst till företag med sin tjänst och är en del i ett större paketerbjudande. Exakt hur många kunder som använder tjänsten vill inte Arne Aarnes, vd på Briiz Business Solution säga.
– Vi har ett antal kunder. Än så länge är de mindre än 1.000 men det finns ett stort intresse. Fördelen med ip-telefoni i mobiltelefonen är att det blir betydligt billigare att ringa än när man bara använder det vanliga gsm-nätet, säger han till Realtid.se.
Enligt Arne Aarnes visar flera undersökningar att runt 75 procent av mobilanvändningen sker på jobbet och i hemmet. Där finns det allt oftare tillgänglighet till en trådlös uppkoppling eftersom det numera är både enkelt och billigt att skaffa sig en sådan.
Samarbetet med svenska Optimobile har pågått under flera år. De står för delar av mjukvaran i tjänsten. Optimobile har tagit fram en patentsökt lösning som gör det möjligt för den som talar i sin mobil att förflytta sig från ett område med wlan till ett med gsm utan att samtalet bryts, det vill säga en sömlös övergång mellan de olika teknikerna.
Telia Soneras tjänst i Danmark bygger på uma-tekniken. Men Optimobile bygger sin teknik på ip-telefonistandarden Sip som på sikt ska integreras med ims-tekniken. den gör det möjligt att koppla ihop olika typer av teknik som 3G och hsdpa.
– Vi märker att marknaden är under expansion. Det är många som är intresserade av den här tekniken och det är fler företag som söker sig till den här branschen. Just nu går det bra för oss. Vi är i dag sex anställda men rekryterar för fullt och räknar med att bli tolv anställda vid årsskiftet, säger Lars Edman, vd för Optimobile
Optimobile arbetar också med Sony Ericsson. I februari berättade företagen att Sony Ericsson testade Optimobiles teknik och att stöd för Optimobiles teknik ska finnas med i flaggskeppet P990.
För att kunna använda Briiz Business Solutions tjänst måste kunderna ha en mobiltelefon som stödjer wlan och använder operativsystemet Windows Mobile. Exempel på telefoner som stödjer detta är Qtechs smartphone 9100 och S200.