De svenska uppfinnarna Henrik Lindström och Giovanni Fili vann prestigefyllda European Inventor Award i kategorin Små- och medelstora företag.
Svenska uppfinnarna tog hem årets europeiska uppfinnartävling

Mest läst i kategorin
De fick priset för sitt patent som vidareutvecklar nanonsolcellsteknik, framgår det av ett pressmeddelande.
Deras uppfinning gör det möjligt att skriva ut solceller i en mängd ytskikt och kvalitéer med solceller som är så kraftfulla att de kan driva till exempel hemelektronik, även i inomhusbelysning.
– Vi är extremt stolta över att vår innovation uppmärksammas med ett av de finaste prisen man kan få. Patent har varit avgörande för vår framgång, särskilt i förhandlingar med våra globala kunder. Vårt mål har alltid varit att bygga ett nytt, modernt svenskt industribolag och det här priset är en viktig milstolpe i det arbetet, det är också ett kvitto på vår tekniska höjd och hur viktig vår innovation är för att skapa ett bättre liv för människor runt om i världen samtidigt som man bidrar till att förbättra miljön, säger Henrik Lindström och Giovanni Fili på Exeger i en skriftlig kommentar.