Realtid

Svenska folkets rojalism minskar

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 juni 2010Publicerad: 18 juni 2010

Stödet för monarkin och kungahuset sjunker.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

För femton år sedan ansåg 70 procent av svenska folket att det var bra med monarki mot 46 procent i dag. Då var stödet ungefär lika stort för monarkin som för kungahuset. I dag är 40 procent positiva till kungahuset jämfört med 69 procent för 15 år sedan..

Det framgår av en mätning gjord av Forskningsgruppen för Samhälls- och Informationsstudier (FSI), som regelbundet sedan 1996 undersökt svenska folkets rojalism, skriver Dagens Nyheter.

I dag är 25 procent negativa till monarkin jämfört med 10 procent för 15 år sedan medan 28 procent är negativa till kungahuset jämfört med 13 procent 1996.

– Det är troligen den ökande skandalrapporteringen i veckotidningar och kvällstidningar som bidragit till den ökande negativa inställningen, säger Joachim Timander, opinionsanalytiker på FSI.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS