Realtid

Svensk valutahandlare grundar fond

Realtid.se
Uppdaterad: 12 nov. 2015Publicerad: 12 nov. 2015

FXI startar fond tillsammans med brittisk förvaltare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Börs & finans

Fastighetsbolagen som lyser upp börsen

12 feb. 2025

Svenska valutahandlaren FX International grundar en fond tillsammans med Londonförvaltaren Coppin Collings som ska bedriva valutahandel genom att använda egna systemet Genova FX.

Bakom FXI står Lars Eriksson, en före detta forskare som själv utvecklat Genova FX, en mjukvara som agerar mäklare mellan valutorna euro och dollar.

Bolaget väntar nu på att få in tillräckligt mycket startkapital innan fonden är igång. Tidigare har 5 miljoner euro diskuterats men en slutgiltig summa är inte bestämd än, säger Lars Eriksson till Realtid.se.

– Hur mycket kapital det blir diskuterar vi i investeringskommitén, men vi måste upp i ett visst eget kapital. Det viktigaste är att det täcker omkostnaderna och får en tillräcklig volym direkt, säger han.

FXI ska även genomföra en nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare nästa år. En del av de pengarna ska gå till fondens startkapital, menar Eriksson. Målet är att ta in 20 miljoner euro.

Fonden ska förvaltas av Coppin Collings och riktar sig till institutionella investerare i EU och USA. Framför allt är det amerikanska investerare som ska lockas och av den anledningen baseras fonden på Caymanöarna, enligt bolaget.

Caymanöarna är kända för att vara skatteparadis men Eriksson menar att det är rapporteringen och regelverket som är gynsammare för amerikanska investerare.

– Det har att göra med att USA och Caymanöarna har ett regelverk för att hantera fonder som är väldigt styvt. Har man det där är det mycket större förtroende än att ha det på Luxemburg för en amerikansk investerare. De har en annan rapportering som sker från Caymanöarna som gör att det är fördelaktigare, säger han.

ANNONS

I samband med etableringen av en ny fond ska Erikssons bolag Genova överlåta systemet han utvecklade till FXI. Eftersom han även är medgrundare till FXI rör det sig om en närståendetransaktion, något bolaget är medvetet om kan vara känsligt ur en aktieägarsynpunkt. I kommunikén framgår att särskild vikt lagts vid att villkoren ska vara mest fördelaktiga för FXI.

– Det innebär egentligen att jag vill ha en extern värdering. Jag kan inte uttala mig mer om det men det handlar om att en extern part ska utvärdera allt, säger han.

FXI siktar på att uppnå 100 miljoner euro i fonden. Intresset har varit stort på grund av osäkerheten i aktiemarknaderna, säger Eriksson.

Dessutom har Coppin Collings ett stort nätverk av placerare som kan underlätta.

Brittiska Apex Fund Services ska vara fondens administratör.

Andra personer verksamma inom FX International är advokaten Johan Wiklund från Wiklund Gustavii, samt civilekonomen Carl-Henrik Nilsson.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS