Googles skanning av böcker får det att gunga under marken på förlagen. "Hur vi än gör är vi förlorare", befarar svenska förläggare.
Svårt att kämpa mot Google

Bonnierförlagen accepterar inte att Google har skannat in tusentals titlar utan att be om lov och går nu ur avtalet med sökjätten.
– Google har skannat in över 60.000 titlar av våra författare varav mer än 6.000 är skannade i fulltext, utan att fråga om vi vill vara med. Vi har inte varit med i förhandlingarna utan bara hamnat i en affärsmodell som vi inte tror på, säger Bonnierförlagens jurist Dag Wetterberg till tidningen Svensk Bokhandel.
Men Bonnierförlagen är knappast ensamma om att ha blivit skannade. Över hela världen har Google skannat runt sju miljoner böcker utan att fråga om lov.
Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Teknik, Media och Telekom som skickas ut varje tisdag.
Kristina Ahlinder, är vd på Svenska Förläggareföreningen.
– Vi har försökt att informera våra medlemmar så gott vi kan om vad detta innebär så att de själva ska kunna ta ställning till om de vill vara med eller inte. Om man inte gör någonting så är man automatiskt med, säger hon till Realtid.se.
Det är alltså ett viktigt beslut för förlag och författare för när du väl har ”optat out”, skrivit ur sig från sökmotorn är beslutet oåterkalleligt.
Svenska Förläggarföreningen är kritiska till att svenska – och hela världens – författare och förläggare har dragits in ett detta avtal utan att ha blivit tillfrågade.
– Det är vår allvarligaste kritik, säger Kristina Ahlinder.
Avtalet som nu upprättats är ett förlikningsavtal eftersom Google först skannade in miljontals böcker på eget bevåg. Det fick den amerikanska förläggarföreningen och författarförbundet att rasa. Mellan Google och förläggarna har nu förlikningsavtal inrättats där man ger kränkta upphovsmän en ersättning för det upphovsrättsintrång som sökmotorn har gjort.
– Om man inte vill omfattas av förlikningen går man ur avtalet – det är de som Bonnierförlagen gör nu.
Är de fler än Bonnierförlagen som har gått ur?
– Jag vet inte. Men Bonnierförlagen är så stort. Vi har 70 medlemsförlag.
Förut var tidspressen överhängande eftersom förlagen skulle behöva gå ur senast den 5 maj men nu är detta framflyttad till den 4 september.
– På flera förlag pågår nog diskussion med författare och i ledningsgruppen kring hur man ska göra. Detta är en stor sak som har fått väldigt lite uppmärksamhet.
Kristoffer Lind, bokförläggare på Lind & Co anser att avtalet med Google är en mycket märklig och komplicerad historia där mindre förlag sitter i en rävsax.
Bonnierförlagen i Sverige omsätter runt en miljard kronor. Lind & Co omsätter cirka 30 miljoner och ger ut 40 till 50 böcker per år.
– Problemet är hur man än gör är man förlorare, för när man optar out (reds anm: inte gå med på förlikningsavtalet) som Bonnier gör måste man ha råd att driva process mot Google. Sannolikt kommer Google att fortsätta skanna Bonniers böcker. Om man tackar nej måste man vara beredd att driva process, säger Kristoffer Lind.
– För mindre förlag är det en utpressarmetod. Rena maffiametoder.
Och om ett förlag å andra sidan tackar ja, så är det omöjligt att veta vad man tackar ja till.
– Juridiskt är avtalet så komplicerat för det står inte på vilket sätt som Google kommer att använda den här informationen: kommer de göra pod-böcker eller sälja tjänsterna på annat sätt? Vi vet inte vad vi skulle säga ja till.
Det som är märkligt också är att avtalet som upprättats mellan amerikanska förläggarföreningen och amerikanska Google omfattar alla förläggare i hela världen som har ett amerikanskt upphovsrättsintresse vilket är alla länder som ratificerat Bernkonventionen och det har i princip hela världen utom någon Afrikansk diktatur.
– Jag var på ett besök på brittiska förläggarföreningen och de sa att det var svårt att förhålla sig till detta. Men lika mycket tid, och lika mycket pengar har de lagt på att försöka förstå vad det står i avtalet.




