Oron för ett minskat utbud gjorde att oljepriserna slog nytt rekord på måndagen. Det resulterade i ett kursnedgång på New York-börserna.
Svagt nedåt på Wall Street


Mest läst i kategorin

Dow Jones industriindex föll 0,1 procent till 10.609,1, samtidigt som Nasdaqs kompositindex stängde ner 0,09 procent på 2.088,1.
Dagligvaruhandeln gick bra, men råvaruhandeln pekade nedåt, enligt Standard & Poors branschindex.
Oljepriset satte nya rekord på måndagen, 59 dollar fatet. De fortsatt höga prisnivåerna skapar oro inom aktiehandeln – för såväl höga driftskostnader som minskad köplust hos konsumenterna.
Flygjätten Boeing föll 1,5 procent efter det att Air Canada, en del av ACE Aviation Holdings, meddelat att man drar tillbaka en order på sex miljarder dollar.
Också det nätbaserade auktionsföretaget Ebay tyngde Dow Jones med ett fall på 2,1 procent sedan det framkommit att Google kan komma att erbjuda konkurrerande tjänster.
Ericsson steg med 16 öre jämfört med Stockholmsbörsens stängning, medan ABB tappade något.
En dollar var på måndagen värd 7,61 kronor.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








