Fallande intäkter hittills 2013.
Svagare för Swedbanks corp


Mest läst i kategorin

Swedbanks intäkter från corporate finance-tjänster har hittills i år minskat med 13 procent jämfört med 2012. Av niomånadersrapporten framgår att intäkterna stannar på 187 miljoner kronor, att jämföra med 215 miljoner 2012.
”Resultatet påverkades positivt av lånerelaterade intäkter och fondprovisioner samt negativt av lägre aktivitet och intjäning inom ränte- och aktiehandeln samt Corporate Finance”, skriver Swedbank i dagens rapport.
Niomånadersresultatet för affärsområdet Stora företag & Institutioner uppgick till 2,25 miljarder kronor, en ökning med 7 procent jämfört med 2012.
Provisionsnettot ökade med 9 procent. Det är framför allt fond- och låneprovisioner som ökat.
”Jämfört med föregående kvartal minskade provisionsnettot med 11 procent till 467 mkr under tredje kvartalet, främst relaterat till lägre intjäning inom Corporate Finance. Den svaga intäktsutvecklingen från aktiehandeln fortsatte samtidigt som intäkterna från fond- och Cash management-produkter var stabila”, skriver Swedbank.
På obligationsområdet var aktiviteten fortsatt hög och Swedbank redovisar en marknadsandel på 19 procent för svenska kunder.
Swedbank-rapporten som helhet överträffade förväntningarna. Aktien steg kraftigt på rapporten i den inledande handeln men föll därefter tillbaka något. Vid lunchtid på onsdagen var aktien trots det upp över 4 procent.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





