21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Svagare krona

administrator

administrator

Kronan försvagades mot både euron och dollarn.

Räntorna föll på bred front.

Nordea skriver i sin Baltic Rim Outlook att trots bättre världsekonomi och stigande exportefterfrågan så förblir utsikterna för Baltikum svaga, och först 2011 visar de baltiska länderna tillväxt.

USA:s producentpriser ökade med 0,3 procent i oktober enligt statistik från arbetsmarknadsdepartementet i Washington. Det var en något mindre ökning än väntat. Industriproduktionen i USA ökade med 0,1 procent i oktober jämfört med månaden före. Det var också mindre än väntat.

Den brittiska inflationen ökade till 1,5 procent i oktober. Det var nedåt på Stockholmsbörsen och de övriga Europabörserna.

Räntan på den tioåriga statsobligationen föll med 0,05 procentenheter till 3,26 procent. Räntan på den tvååriga statsobligationen steg med 0,02 procentenheter till 0,62 procent.

Kronan försvagades mot euron med sex öre till 10:23 kronor. Mot dollarn försvagades kronan med 10 öre till 6:89 kronor.

Tioårig statsobligation: 3,26 procent (3,31).

Tvåårig
statsobligation: 0,62 procent (0,64).

Euro: 10:23 kronor (10:17).

Dollar: 6:89 kronor (6:79).

TCW-index: 134,26 (133,38).

Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.

Senaste lediga jobben