Realtid

Sun gör en Yahoo

administrator
administrator
Uppdaterad: 06 apr. 2009Publicerad: 06 apr. 2009

Ledningen har mycket att förklara efter att ha missat chansen att bli uppköpta av IBM.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

It-jätten Suns aktie föll under måndagen först på börsen i Frankfurt och senare också på New Yorks teknikbörs Nasdaq efter att IBM dragit tillbaka sitt bud.

Nyhetsbrev om teknik, media och telekom varje tisdag.

På Nasdaq föll aktien med 23 procent till 6,68 dollar när handeln inleddes.

Fortfarande är det en bit kvar till de 4,97 dollar som aktien kostade innan budet blev känt.

IBM ska ha bjudit 9,40 dollar – dubbelt så mycket som den genomsnittliga kursen de senaste månaderna.

Men enligt uppgifter till nyhetsbyrån Bloomberg sprack inte affären på grund av priset. Istället ska det ha handlat om att parterna inte kommit överens om att ge Suns vd Jonathan Schwarz en bonus på två miljoner dollar, utöver årslönen på en miljon dollar.

De aktieägare som var med för åtta år sedan har sett kursen rasa från 250 dollar. Suns ledning har nu mycket att förklara för sina ägare.

”Vi tror att Sun har avsevärda protester att vänta från aktieägarna, i klass med vad som hände när Yahoo sa nej till budet från Microsoft”, skriver analytikern Toni Sacconaghi vid Sanford Bernstein & Co på måndagen.

ANNONS

Ägaraktivisten Carl Icahn protesterade mot att Yahoos ledning inte tackade ja till ett bud från Microsofts. Carl Icahn tog själv flera styrelseplatser på kuppen. Vd Jerry Yang avgick.

Nu varnar Toni Sacconaghi för att Suns ledning kommer att lägga för mycket kraft på att rättfärdiga sitt eget agerande och därmed riskerar att tappa livsnödvändigt fokus på att skapa ett positivt kassaflöde.

Analytikerna på Sanford Bernstein & Co kan inte föreställa sig någon annan köpare av Sun Microsystems än just IBM.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS