<pufftextlänk>Om tre veckor invigs nya ombyggda Sturups flygplats. Terminalen kommer att kunna ta emot dubbelt så många resenärer mot i dag.</pufftextlänk> Och det är lågprisflyget som är motorn – trots Ryan Airs neddragningar.
Sturup dubblar kapaciteten


Ombyggnaden av Sturups terminal håller på att avslutas. Nya Sturup kommer att kunna ta emot tre miljoner passagerare per år. Det är en tilltro på lågprisflyget som ligger bakom satsningen.
–Allt syftar till att vi ska vara mer rationella och serviceinriktade. Vi slår samman säkerhetskontrollerna för inrikes och utrikes och restaurangerna får besökare från båda typerna av avgångar vilket ger en jämnare beläggning, säger tillförordnade flygplatschefen Mats Lindell, till Sydsvenska Dagbladet.
Den nya taxfreebutiken på Sturup, som är betydligt större än den tidigare, drivs av The Nuance Group. Det blir den fjortonde etableringen av taxfreebutiker i Sverige för företaget. Med cirka 200 anställda och en omsättning på cirka 600 miljoner kronor är The Nuance Group störst i Sverige inom flygplatsbutiker. Koncernen har verksamhet i sammanlagt 14 länder.



