30 sep.
2026

Realtid

Strejk på Nordea i Finland

Sara Johansson

De anställda protesterar mot besparingar på banken.

Nordeas anställda i Finland protesterar mot bankens besparingar och har valt att strejka, skriver nyhetsbyrån Reuters och hänvisar till uppgifter från de anställdas fackförbund Nousu.

Endast en handfull av bankens 300 filialer i landet är öppna medan webbanken och betalningskort fungerar normalt, enligt bankens hemsida.

En talesperson för banken säger till Reuters att man inte ännu har någon överblick över hur många av bankens 7.700 finska anställda som deltar i strejken. Hon avvisar samtidigt att kommentera nedskärningarna som är en del av bankens plan att spara 900 miljoner euro till utgången av 2015.

Enligt Hufvudstadsbladet anser fackförbundet Nousu att Nordea minskar personalen mer än vad som tidigare meddelats.

Nordea har uppgett att att personalen på kontoren ska minska med 250-300 personer, men enligt fackförbundet ser det nu ut som att över 300 personer får lämna sina anställningar.

Facket uppger även att många av de anställda har gått med på personliga lösningar men att detta inte har minskat antalet som förlorar sina jobb, skriver Hufvudstadsbladet.

Enligt fackförbundet ska de anställda vara åter i tjänst på måndag, skriver Reuters.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Företag söker licens för att bryta viktiga metaller på internatiollt vatten

30 sep. 2026
robinhood
Börs & finans

Spekulationerna blev sanna – aktieplattformen tillåter handel på helgen

30 sep. 2026