Efter att boken "Den tredje polisen" visades i en sekund i tv-serien Lost har den sålt slut över hela USA.
Storsäljare efter en sekund på Lost

Mest läst i kategorin
I Sverige har gensvaret inte varit lika stort. Ellerströms förlag, som ger ut boken, har inte märkt av någonting.
När amerikanska bokhandlar plötsligt blev överösta av förfrågningar om en bortglömd bok från ett halvt sekel sedan började de klia sig i huvudet. Boken sålde plötsligt mer än vad den hade gjort sammanräknat över flera år.
10.000 exemplar av Flann O’Briens ”Den tredje polisen” gick åt på bara två dagar. Anledningen var att omslaget hade synts en sekund i tv-serien Lost, skriver New York Times. En nyupplaga trycks nu upp och O’Brien, som varit död i 40 år, får ytterligare några sekunder i rampljuset.
Craig Wright, en av manusförfattarna säger att boken var vald av en mycket speciell anledning. Rykten går nu att O’Briens roman innehåller en ledtråd till tv-seriens upplösning.
I Sverige ges boken ut av det lundbaserade Ellerströms förlag som ger ut omkring 20 nya titlar per år. Förlaget grundades 1983 av Jonas Ellerström, som än i dag är den drivande kraften. Avsnittet med O’Briens bok sändes för en tid sedan i svensk tv.
Marie Pettersson är redaktör på Ellerströms förlag. Hon känner till att boken har visats i tv-serien. När hon fick höra talas om det kontaktade hon TV 4, men de visade inget större intresse för boken. I vanliga fall tillhör ”Den tredje polisen” inte förlagets storsäljare.
– Nuförtiden säljer den ingenting. Den har några år på nacken. Det är helt kört för den, säger Marie Pettersson till Realtid.se
Det ryktas om att boken innehåller en ledtråd till tv-seriens upplösning.
– Oj då! Jag kollar själv på serien. Det var intressant. Det borde man göra något på.
Har ni märkt av någon ökad försäljning?
– Nej, jag tänkte faktiskt att det skulle bli någon skillnad. Men vi har inte märkt av någonting. Folk kanske hellre läser på originalspråk.
Handlingen i ”Den tredje polisen” utspelar sig på den engelska landsbygden där en ung mördare vandrar omkring i en mardrömsvärld. Boken utgavs postumt, efter att först ha blivit refuserad. O’Brien ska då ha förlagt manuset på en buss. Efter diverse villovägar kom det alltså tillbaka och publicerades.






