Battery Ventures och Andreessen Horowitz storsäljer aktier.
Storägare dumpar Groupon

Groupons storägare Battery Ventures och Andreessen Horowitz storsäljer aktier i bolaget. Battery Ventures har nyligen sålt 15,99 miljoner aktier rapporterar Bloomberg. I juni sålde även Andreessen Horowitz alla sina 5,1 miljoner aktier i bolaget, enligt en anonym källa till nyhetsbyrån.
Groupon är, i likhet med Facebook, ett av flera internetföretag vars aktiekurs pressats hårt av storägares försäljning. Investerare håller sig nu undan från internet-företag på grund av oro kring rådande värderingar.
– Det här personerna var de ursprungliga investerarna och vet förmodligen mer om detaljerna bakom Groupons resultat än allmänheten. Det faktum att de har valt att sälja sina andelar i bolaget säger att de uppenbarligen tror att det är sannolikt att det går sämre, säger Larry Chiagouris, professor i marknadsföring på Pace University’s Lubin School of Business i New York, till Bloomberg.
Även svenska Kinnevik har sålt Groupon-aktier den senaste tiden. I juni kammade Stenbeck-bolaget hem 569 miljoner kronor på denna försäljning. Kinnevik äger indirekt fortfarande aktier i Groupon genom investeringen Rocket Internet.





