Analytiker: "Aktien ska ned rejält idag."
"Stor överraskning som leder till kursfall"

Mest läst i kategorin
Swedbanks vd Michael Wolf får gå var en stor överraskning och riskerar att leda till stora kursfall. Frågan är nu om finanschefen Göran Bronner står på tur att få gå, enligt snabbkommentarer som Nyhetsbyrån Direkt tagit del av efter tisdagsmorgonens besked från Swedbank att Michael Wolf får gå med omedelbar verkan.
Enligt SEB Equities backar troligen Swedbank-aktien på tisdagen, rapporterar Direkt.
”Vi antar att det även kan innebära att finanschefen Göran Bronner får lämna banken och att en stor andel av ledningen då skulle ha bytts ut”, skriver SEB.
Nordea skriver i sitt morgonbrev att nyheten är mycket negativ för aktien. Det har varit ett mer positvt besked om Göran Bronner tagit över, enligt banken.
”Men så blir det nu alltså inte och det betyder att aktien ska ned rejält i dag, säkert -5 procent”, enligt Nordea.
Men att finanschefen Göran Bronner stannar anses samtidigt vara viktigt. Merrill Lynch mäklardesk spår att Swedbanks aktie ska ned 4 procent och Credit Suisse antar att nedgången landar på 2 till 3 procent.
Även KBW och RBC väntar sig en klart negativ kursreaktion, eftersom Wolf haft högt anseende. Exane BNP Paribas säger till Bloomberg News att det under flera år har ryktats om Wolfs avgång, men att den kommer som en blixt från klar himmel är inte bra enligt Paribas.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet







