30 sep.
2026

Realtid

Stokabs vinst utraderad

Olle Blomkvist

Nätbolaget Stokabs kunder kopplar ned. Det gör att halvårsvinsten försvann.

Stokabs halvårsresultat före bokslutsdispositioner och skatt landade på 0,0 miljoner kronor. Det är en klar försämring jämfört med första halvåret 2003 då bolaget gjorde ett resultat på 7,6 miljoner, skriver nyhetsbrevet Telekom Online.

Rörelseresultat efter finansnetto uppgick under årets första halvår till 40,6 miljoner kr, jämfört med 56,4 miljoner kr motsvarande period förra året. Omsättningen sjönk med 5 procent till 246,6 miljoner kronor.

Stokab råkar ut för att flera av deras kunder väljer egna lösningar och kopplar ned Stokabs.

Bolaget kommer i ökad utsträckning att inrikta sig på samarbeten, både med grannkommuner, fastighetsägare och tjänsteleverantörer.

– Ett fel som gamla Stokab gjorde var att man genomförde en ensidig utbyggnad alldeles för länge. Vi sitter med en bra utbyggnad till offentlig sektor och företag men ingen som helst utbyggnad till privatkunderna, säger Staffan Lundgren, vd för Stokab, till Telekom Online.

Realtid.se

Olle Blomkvist
Olle Blomkvist

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Företag söker licens för att bryta viktiga metaller på internatiollt vatten

30 sep. 2026
robinhood
Börs & finans

Spekulationerna blev sanna – aktieplattformen tillåter handel på helgen

30 sep. 2026