15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Stöd för Sahlin - och avgångskrav

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 sep. 2010Publicerad: 20 sep. 2010

De socialdemokratiska partidistrikten vill ha kvar Mona Sahlin medan flera ledande S-ledarskribenter anser att hon ska ställa sin plats till förfogande.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026
Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026

Stödet för Mona Sahlin och Ibrahim Baylan är stort, visar en rundringning TT gjort bland Socialdemokraternas partidistrikt. Ingen kräver Sahlins avgång, tvärtom heter det att Mona Sahlin är den som ska leda partiet till revansch om fyra år.

På frågan om varför S gjort ett sådant dåligt val skyller många på medierna. Sakfrågorna har inte kommit fram i bevakningen, i stället har valrörelsen handlat om personer, klädsel och de tätt duggande opinionsmätningarna, hävdar de.

Det rödgröna samarbetet kan också ha spelat in, det är ju första gången S deltagit i ett så tydligt blocksamarbete. Men de flesta är nöjda med strategin. Alternativet — att framstå som en splittrad opposition — hade inte varit att föredra.

Även fackförbundet LO ger Sahlin fortsatt stöd.

Från flera håll kommer dock krav på att Sahlin ska avgå.

Peter Akinder, politisk chefredaktör på socialdemokratiska Östran kräver i en ledarartikel att S-ledningen ställer sina platser till förfogande.

– Man måste visa att man tar detta fruktansvärda valnederlag på allvar, säger han.

Även Jenny Wennberg, politisk redaktör på socialdemokratiska Arbetarbladet, kräver att Mona Sahlin avgår som partiledare. ”Det är dags för en ny Socialdemokrati. Och den kan inte ledas av det garde som två gånger lett Socialdemokraterna fram till en valförlust. Det räcker nu. Lämna över”.

ANNONS

Enligt statsvetaren Li Bennich-Björkman är Sahlins ställning som partiledare nu ytterst osäker.

– Jag tror inte att Sahlin kommer att sitta kvar. Hennes ställning är inte så stark inom partiet. Jag har svårt att tro att hon kan sitta kvar när förlusten var så stor och hon har det här samarbetsinitiativet med Miljöpartiet och Vänsterpartiet som en belastning.

Statsvetaren Ulf Bjereld håller inte riktigt med om Sahlins osäkra läge:

– Få i partiet skuldbelägger henne, det dåliga valresultatat är inte en partiledarfråga. Krisen inom partiet är djupare än så.

Socialdemokraternas verkställande utskott beslutade i dag att tillsätta en särskild krisgrupp som ska undersöka vad som gått fel i valrörelsen och dra konsekvenser av det. Ett förslag till riktlinjer för gruppen ska en extrainkallad partistyrelse ta ställning till på onsdag.

– Vi har börjat den långa viktiga eftervalsanalysen, sade Mona Sahlin, när hon kom ut från mötet.

Den nya gruppen ska också komma med förslag på hur Socialdemokraterna kan ta tillbaka rollen som det stora progressiva partiet i svensk politik.

Sahlin fick frågan om det rödgröna samarbetet har bidragit till valförlusten för Socialdemokraterna.

ANNONS

– Det vet jag inte. Att det påverkat tror jag är lätt att se på hur siffrorna ser ut, men hur mycket och på vilket sätt kräver lite mer analys, svarade hon.

– Jag är säker på att om vi inte hade formerat det rödgröna samarbetet under denna mandatperiod hade det sett helt annorlunda ut,och möjligheterna att utmana den borgerliga regeringen hade varit väldigt små.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS