I dag annonserar mäklarfirman Widerlöv & Co ut en lägenhet för en krona i Stockholm. Lägenheten är värderad till tre miljoner kronor.
Stockholmslägenhet säljs för (1) krona

Mest läst i kategorin
Det handlar om en tvårumslägenhet i en fashionabel sekelskiftesfastighet med adress Odengatan 36.
”Med detta extrema lockpris vill vi provocera fram debatten om lockpriserna och föreslå ett botemedel. Situationen är värre än någonsin”, skriver mäklarfirman i en debattartikel i Aftonbladet.
En bostadsrätt i Stockholm kan kosta 40 procent över utropspriset.
Widerlöv & Co föreslår en lösning med ”accepterat pris”. Det innebär att bostadens säljare accepterar att sälja till det utannonserade priset efter en godkänd marknadsinsats. Mäklarfirman har infört accepterat pris i Uppsala.
”Efter tre år med accepterat pris kan vi konstatera att metoden har påverkat vår ställning positivt. Vi vill även införa accepterat pris i Stockholm”.
Realtid. se skrev om mäklarnas tjuvknep senast i mars. Mäklarsamfundet förbjöd lockpriser 2004.
”Ett fortsatt användande av lockpriser är ett brott mot fastighetsmäklarlagen”, skrev förbundet då i ett pressmeddelande.
I dag låter det så här.
– Det är oerhört svårt att ta sig ur det här. Det är bara att beklaga situationen, säger Mäklarsamfundets vd Lars Kilander till Realtid.se..
– Det drabbar framför allt folk som flyttar till Stockholm. De känner inte till lockpriserna på samma sätt som Stockholmarna gör och får problem när de upptäcker vilka priser det handlar om.
Enligt Lars Kilander är det just nu ett stort utbud av lägenheter som säljs i Stockholm.
– Ju större utbudet är desto mer skriker mäklarna högt för att få köparnas uppmärksamhet, säger han.
Fenomenet med lockpriser är i första hand ett storstadsproblem.
– Det har nu spridet sig till Malmö, säger Lars Kilander.