<pufftextlänk>Efter torsdagens ras vände kurserna på Stockholmsbörsen upp igen på bred front.</pufftextlänk> Vid lunchtid hade börsens ledande index stigit med drygt 2 procent.
Stockholm vände upp


Mest läst i kategorin

Det kommer att dröja ett bra tag innan börserna stabiliseras och risken för fortsatta turbulens på Stockholmsbörsen består tror Handelsbankens chefekonom Jan Häggström.
Många fondförvaltare har begränsad handlingsfrihet, vilket får stora effekter i framför allt breda nedgångar på börsen.
– Jag tycker exempelvis att börsnedgången i torsdags var oproportionellt stor. Många fondförvaltare har vissa begränsningar när det gäller hur stora förluster de får ta och effekterna av detta blev dramatiska mot slutet av dagen med stora utförsäljningar, säger Handelsbankens chefekonom Jan Häggström till TT.
– Jag har hört förvaltare säga de senaste dagarna att de egentligen tycker att det är köpläge, men att de av tekniska skäl tvingas sälja.
Enligt Fondbolagens förening uppgick nettouttaget ur aktiefonder till hela 33 miljarder kronor och mycket pekar på att de gigantiska uttagen fortsatt under juni enligt Jan Häggström.
Många småsparare kommer ihåg den kraftiga börsnedgången 2001 och väljer därför räntefonder nu, som är ett säkrare ställe att ha sina pengar innan de kanske väljer att gå in på börsen igen, säger Jan Häggström.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





