Blev arg, slog motståndare i magen – avstängd i tre matcher.
Stjärnadvokat ska fria Zlatan

Zlatan Ibrahimovic stängdes av i tre matcher för att ha slagit en motspelare i magen när hans Milan mötte Bari i söndags. Slaget kom i samband med att domaren blåste av matchen för frispark, eftersom Zlatan gick in hårt i en bollduell.
Frisparken förvandlades i och med magslaget till en utvisning, samt förbud mot att delta i Milans tre kommande matcher.
Nu har Milan enligt Aftonbladet kallat in stjärnadvokaten Leandro Cantamessa för att få staffet mildrat. Ambitionen är att få Zlatan spelklar till ett derby mot Inter den 3 april.
Cantamessa förmodas bygga upp sin försvarsstrategi kring det faktum att den motspelare som Zlatan slog till inte skadades.
Milans vice-president säger till italienska Gazzetta dello Sport att det ligger politik i det hårda straffet. Nyligen har nämligen spelare i andra lag tilldömts hårda straff för liknande förseelser, och italienska ligans disciplinnämnd vill genom Zlatan-straffet ”signalera att Milan-stjärnan inte ska slippa undan”, enligt Aftonbladet.
Advokaten Leandro Cantamessa uppges sedan länge arbeta för Milan. Han driver en advokatbyrå på Milanos paradgata och är inriktad på ”sportjuridik”, exempelvis överklaganden av disciplinärenden och tvister kring tv-rättigheter.
Cantamessa förbereder nu tillsammans med sina assistenter ett överklagande, som ska gå ut på att straffet är för hårt.




