Skatteverket tar över lönsam adressbusiness – 100 miljoner försvinner från Ratosbolag.
Staten tar över Ratos kassako

Ett av private equity-bolaget Ratos största innehav, Bisnode, säljer via dotterbolaget Infodata uppgifter ur det statliga person- och adressregistret Spar, och tjänar runt 100 miljoner kronor per år på det.
Snart kommer dock staten ta över återförsäljningsverksamheten, rapporterar Computer Sweden, som beräknar vinsten på verksamheten till 150 miljoner kronor per år för Infodata.
Bisnodes finansdirektör Fredrik Åkerman säger dock till Realtid.se att beloppet Bisnode ”riskerar”, dvs förmodligen kommer att tappa i vinst, genom att staten tar över verksamheten snarare ligger på 100 miljoner kronor.
– Det stod om detta redan i prospektet, säger Åkerman och syftar på noteringsprospektet inför den börsintroduktion av Bisnode som var tänkt att ske hösten 2007 men drogs tillbaka av ägarna på grund av bristande intresse för aktien. Enligt Åkerman låg beloppet även då på runt 100 miljoner kronor per år.
Från och med när kommer ni bli av med detta?
– Det vet vi inte, det beror på hur fort det går. Vi trodde att det skulle gå fortare.
Enligt Computer Sweden-artikeln fråntas Infodata sin nuvarande ensamrätt på uppgifterna från och med slutet av 2010. Fredrik Åkerman säger att en utfasning av verksamheten kommer att ske, men hur lång tid den kommer att pågå vet han inte heller. Realtid.se har inte lyckats hitta någon information om det kommande vinsttappet på Bisnodes hemsida.
Räknat på Ratos 70-procentiga andel i Bisnode – Bonniers äger resten – innebär det statliga övertagandet ett resultattapp på 70 miljoner kronor per år för Ratos framgent. Det utgör dock inte mer än tre procent av den rörelsevinst efter justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet för Ratos: 2,4 miljarder kronor.
Ratos börsvärde är 33,5 miljarder kronor vid torsdagens stängning av börsen (14 gånger ovannämnda resultat), och börskursen är 211 kronor. 97 procent av den kursen är 205 kronor.
Staten om SPAR: läs här.




