Realtid

Starkare krona och högre räntor

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 jan. 2009Publicerad: 21 jan. 2009

Räntorna steg och kronan stärktes i dag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Euron blev 12 öre billigare till 10:76 kronor och mot dollarn stärktes kronan med 10 öre till 8:32 kronor.

Den tyska ekonomin kommer att krympa med 2,25 procent i år och sjunka in i den djupaste recessionen sedan andra världskriget. Ekonomiminister Michael Glos säger att han väntar sig att den svaga världsekonomin vänder upp under 2010.

Regeringen lägger på torsdag fram en proposition med bland annat de arbetsmarknadspolitiska satsningar som aviserades i december för att möta lågkonjunkturen. På Stockholmsbörsen var det rejält uppåt efter de senaste dagarnas kursnedgångar.

Räntan på den tioåriga statsobligationen steg med 0,02 procentenheter till 2,80 procent. Räntan på den tvååriga statsobligationen steg med 0,03 procentenheter till 1,38 procent.

Tioårig statsobligation: 2,80 procent (2,78).

Tvåårig statsobligation: 1,38 procent (1,35).

Euro: 10:76 kronor (10:88).

Dollar: 8:32 kronor (8:42).

ANNONS

TCW-index: 142,89 (144,60).

Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

sju
Spela klippet
Realtid TV

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
han
Spela klippet
Realtid TV

Han vill stoppa pajkastningen – med svensk teknik

06 dec. 2025
ANNONS
ANNONS