Fastighetsbolaget uppvisar ett förvaltningsresultat på 433 miljoner kronor för det tredje kvartalet.
Stark rapport från Castellum

Mest läst i kategorin

Det är över marknadens förväntningar.
– Castellum är fortsatt finansiellt starkt med en belåningsgrad om 50 procent, vilket främst beror på stark intjäning och positiv värdeutveckling under perioden, säger Catellums vd Henrik Saxborn, i en kommentar till rapporten.
För de första nio månaderna 2015 uppgår bolagets förvaltningsresultat till 1,152 miljoner kronor (1.112).
Hyresintäkterna för perioden januari-september 2015 uppgick till 2 449 miljoner kronor (2 496).
– Vi fortsätter omstruktureringen av portföljen där vår entré på Kungsholmen i Stockholm är ett gott exempel. Dessutom har flera stora projekt färdigställts såsom Atollen i Jönköpings centrum och Djurgården i Linköping, säger Henrik Saxborn i pressmeddelanet.
Periodens resultat efter skatt uppgick till 1.621 Mkr (773), motsvarande 9,88 kronor per aktie (4,71). Nettoinvesteringarna landade på 2.412 miljoner kronor (1 612).
Castellum är ett av de större börsnoterade fastighetsbolagen i Sverige. Fastigheternas sammanlagda värde uppgår till 41 miljarder kronor och utgörs av lokaler för kontor, butik ,lager och industri med en total uthyrningsbar yta om 3,4 miljoner kvadratmeter.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.