16 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Stark början på året för Europabanker

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 mars 2009Publicerad: 24 mars 2009

Två av europas största banker kom under tisdagen med information om sin lönsamhetsutveckling i år, och båda gav positiva besked.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Deutsche Bank och Credit Suisse visade förluster i fjol, men uppger nu enligt Bloomberg att år 2009 har börjat bra.

Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Finans och Försäkring som skickas ut varje fredag.

Deutsche Banks vd Josef Ackermann säger att banken haft en bra början på året, och räknar med att visa vinst i år efter att ha minskat ner på riskfylld verksamhet och gjort sig av med ”giftiga tillgångar”.

Credit Suisse kom med sin årsredovisning under tisdagen, där det framkom att banken haft en bra början på år 2009.

Deutsche Bank är den största banken i Tyskland. Credit Suisse är den näst största banken i Schweiz.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS