08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Starbuckskaffe på Guantánamo-basen

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 juni 2006Publicerad: 19 juni 2006

De militära trupperna vid det ifrågasatta fånglägret på Guantánamo-basen dricker kaffe från kedjan Starbucks.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Starbucks, som tidigare uppskattats för sin etiska hållning, får nu kritik men hävdar att de inte kan påverka var kaffet serveras.

Starbucks Coffee har kaféer över hela världen och lockar förutom med en lång rad olika kaffesorter även med ett etiskt engagemang.

Men nu får kaffekedjan kritik för att de militära trupperna i Guantánamo dricker Starbucks-kaffe.

Organisationen Business & Human Rights Resource Centre, som är ett samarbete mellan Amnesty International Business Groups och akademiska institutioner, har publicerat en e-postkonversation mellan Starbucks och den före detta Starbucks-älskaren Gordon Quilty.

”Det är därför, med en del sorg, som jag just nu inte känner att det är möjligt att stödja Starbucks med mitt besök. Jag har inte druckit en enda kaffe från Starbucks sedan jag fick det första svaret från Starbucks angående leveranserna av deras kaffe till Guantánamo”, skriver han till kaffekedjan.

Starbucks förklarar att de säljer kaffe till den amerikanska staten och att den i sin tur ansvarar för var i världen som kaffet serveras.

”Starbucks driver inte en butik eller säljer kaffe till de militära trupperna i Guantánamo”, skriver de.

Läs brevväxlingen här

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS