Spaniens regering planerar att förbjuda bärandet av islamisk burka på offentlig plats.
Spanien planerar burkaförbud

Förbudet ingår i ett lagförslag om religionsfrihet, säger justitieministern.
– Vi tror att det finns saker som burka som är svåra att förena med mänsklig värdighet och som särskilt vållar problem med att identifiera en person på offentliga platser, sade den spanske justitieministern Francisco Caamano på tisdagen.
Den socialistiska regeringen meddelade för två år sedan att den förberedde en ”religionsfrihetslag” som skulle trygga respekten för religiös pluralism i det övervägande romersk-katolska landet.
Lagen kommer enligt tidningen El Pais också att bland annat förbjuda krucifix i skolorna.
Caamano sade att lagen ”av säkerhetsskäl” också måste stadga åtgärder mot ”symboler som försvårar indentifikationen på offentliga platser”.
I måndags meddelade Barcelonas borgmästare Jordi Hereu att hans stad, Spaniens näst största, beslutat förbjuda ansiktsdöljande islamiska slöjor i offentliga byggnader. Två mindre städer i regionen Katalonien har redan infört sådana förbud och fler spanska städer står i begrepp att följa efter.
Invandringen till Spanien från muslimska länder har ökat kraftigt sedan 1990-talet. I synnerhet Katalonien har ett stort antal invandrare från Pakistan.





