18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Sony Ericsson åter lönsamt

administrator

administrator

Mobiltillverkaren vände till svarta siffror för första kvartalet – men omsättningen har gått ned.

Telefontillverkaren Sony Ericsson redovisar en vinst före skatt på 18 miljoner euro för första kvartalet i år. Det kan jämföras med förlusten på 370 miljoner euro samma period i fjol.

Aktieanalytikerna hade i snitt räknat med en förlust på 157 miljoner euro, enligt Reuters sammanställning.

Försäljningen uppgick till 1 405 miljoner euro, jämfört med 1 736 miljoner euro. Här låg förväntningarna på 1 551 miljoner euro.

I rapporten skriver Ericsson att det genomsnittliga försäljningspriset per telefon var 134 euro, 14 euro mer än motsvarande siffra för såväl förra kvartalet som första kvartalet 2009. Orsak: lansering av de nya lyxmobilerna ”Xperia X10” och ”Vivaz”.

Förklaringen bakom de svarta siffrorna längst ned i resultaträkningen (som i åtminstone webbversionen av rapporten visserligen är grå oavsett plus- eller minustecken) är snarare besparingar än omsättningslyft: under årets första tre månader sålde Sony Ericsson för 1,4 miljarder euro, jämfört med ca 1,75 under såväl Q1 som Q4 i fjol. Minskningen är 19 procent i pengar, men hela 28 procent räknat i antalet levererade telefoner – allt ett resultat av ett ökat fokus på högmarginalsprodukter, enligt företaget.

VD Bert Nordberg säger i ett uttalande att han är nöjd med att se resultatet av både de nya produktlanseringarna och sparprogrammet.

Realtid.se/TT

Senaste lediga jobben