08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Söndagsstängt på Champs-Élysées

administrator
administrator
Uppdaterad: 30 juni 2006Publicerad: 30 juni 2006

<pufftextlänk>En häftig debatt har blommat upp i Frankrike kring Louis Vuittons öppetider.</pufftextlänk> Facket har försökt hindra modeföretaget från att ha öppet på söndagar i sin flaggskeppsbutik på Paris stora paradgata.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt fransk lag ska alla butiker vara stängda på söndagar. Den exklusiva märkeskedjan Louis Vuitton, främst kända för sina handväskor, vill runda lagstiftningen genom att öppna ett litet museum i samma lokal på Champs-Élysées.

Museet kallas för La Maison Louis Vuitton och innehåller en mindre konstsamling samt information om Louis Vuittons historia.

Facket gillade inte Louis Vuittons grepp och har tagit saken till domstol. Ett avgörande väntas inte komma förrän efter sommaren. Fram till dess har domstolen givit Louis Vuitton tillstånd att hålla öppet på söndagar.

Konflikten har rivit upp starka känslor i Frankrike. Att 2,5 miljoner fransmän går arbetslösa samtidigt som facket tvingar affärer att hålla stängt på söndagar har beskrivits som vansinne av flera tidningar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS