Realtid

"Söker större frihetsgrader"

Sara Johansson
Uppdaterad: 03 feb. 2014Publicerad: 03 feb. 2014

Vice vd lämnar sin roll i Lundbergföretagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

USA:s oljestrategi pressade priset – nu bromsar gröna skiftet

13 nov. 2025

Ulf Lundahl som varit vice vd i Lundbergsföretagen i 10 år lämnar nu sin anställning i bolaget.

Vd Fredrik Lundberg kommenterar Lundahls beslut:

– Ulf Lundahl har tillfört betydande erfarenhet och kompetens i Lundbergs och i flera av våra innehavsbolag. Jag önskar honom lycka till i framtiden när han nu får en friare roll, säger han.

Ulf Lundahl uppger i ett pressmeddelande att han ska ägna sig åt sin egen verksamhet samt att han inte lämnar Lundbergföretagen helt. Han är fortsatt styrelseledamot i Holmen och Indutrade där Lundbergs är stora aktieägare.

– Alltsedan jag 1992 fick uppdraget som vd för Östgöta Enskilda Bank har jag haft en stark relation till Lundbergs. När jag nu söker en roll som ger möjlighet till större frihetsgrader både privat och professionellt, är jag glad för att genom fortsatta styrelseuppdrag i Holmen och Indutrade bibehålla kontakten med Lundbergs, säger Ulf Lundahl.

Claes Boustedt som också är vice vd fortsätter i den rollen. Han är också vd i L E Lundberg Kapitalförvaltning.

Realtid.se söker Ulf Lundahl för en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sara Johansson
Sara Johansson
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS