08 apr.
2026

Realtid

Söderling vidare i US Open-rysare

administrator

administrator

Första matchen i turneringen blev en rysare mot en okänd österrikare.

Medan exempelvis tennislegenden Roger Federer enkelt gick vidare i tre raka set, så fick Robin Söderling kämpa i fem set innan han besegrade okända Andreas Haider-Maurer, 23 år.

Matchen började bra med 7-5, 6-3 till Söderling, men sedan kämpade sig österrikaren upp med 6-7, 5-7.

I det avgörande setet vann sedan Söderling med 6-4.

På damsidan åkte svenskhoppet Johanna Larsson, 22 år, ut mot ryskan Alisa Kleybanova med 6-7, 2-6 i set.

Federer bär favoritskapet hos många i årets US Open. Varför visade Roger Federer i öppningsmatchen mot Brian Jabul, Argentina.

Seger i tre raka set och dessutom ett fantastisk slag i andra set förgyllde såväl Federers som New York-publikens kväll.

Förra året i semifinalen mot Novak Djokovic stod schweizaren för turneringens vackraste bedrift när han sprang ikapp en lobb och slog bollen mellan benen för en vinnare. Exakt samma slag lyckades han med under andra set mot Jabul som bara kunde göra som åskådarna – applådera slaget.

– Jag trodde inte att jag kunde göra det igen. Jag har bara gjort det ett par gånger i min karriär, sade Federer – nästan lika överraskad som sin motståndare.

– Kanske det här slaget var svårare för det kändes som jag fick springa längre bort. Jag trodde inte bollen skulle landa i hörnet.

Federer som fick sin segersvit på fem raka titlar bruten förra året efter finalförlust mot Juan Martin del Potro har inför årets tävling pratat om att bli mer offensiv. Det visade han också prov på mot den vänsterhänte argentinaren när han attackerade Jabuls andraserve och dessutom sökte lägen med sin forehand till seger till slut med setsiffrorna 6-1, 6-4, 6-2. I nästa runda väntar tysken Andreas Beck.

I måndagskvällens andra kvällsmatch besegrade Venus Williams italienska Roberta Vinci, 6-4, 6-1, i sin första match sedan Wimbledon i somras.

Venus Williams vars lillasyster Serena, är borta på grund av skada, har själv haft problem med en knäskada och landade dessutom illa under matchens igång i samband med att hon skulle slå in en volley.

– Jag landade ju på mitt ben men efter det i matchen så var det lyckligtvis hon som fick springa allra mest. Men det kändes bra. Jag har definitivt saknat att vara på tennisbanan den här sommaren, sade Williams, som möter Rebecca Marino, Kanada, i nästa omgång.

En före detta världsetta och tidigare US Open-segrare i form av Lleyton Hewitt försvann dock i första omgången. Fransmannen Paul-Henri Mathieu som också han fallit bakåt på rankinglistan vann till slut en femsetare: 6-3, 6-4, 5-7, 4-6, 6-1.

TT-Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin