Realtid

Soda Stream sålde för 30 miljoner

Olle Blomkvist
Uppdaterad: 21 jan. 2005Publicerad: 21 jan. 2005

Soda-Club Scandinavia, lyckades sälja Soda Stream-läsk och maskiner för 30 miljoner kronor under sju månader. Nästa månad startar etablerinegn i Norge, berättar vd:n Johan Kalling.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Johan Kalling, vd för Soda-Club Scandinavia, är mycket nöjd med hur det gick förra året.

– Vi omsatte 30 miljoner ut till butikerna på sju månader, säger han.

Har ni fått in foten i livsmedelskedjorna?

– Inte än, vi är på gång. Men vi finns totalt i 750 butiker, mest i specialaffärer som Duka, Cervera och järnhandeln.

Hur är planerna för övriga Norden?

– Vi etablerar oss i Norge under februari-mars. Och vi har anställt en landschef för Norge, Stein Falk-Larssen.

Er konkurrent, Sonjo Produkter och vd:n Bengt Olovsson i Sjöbo, som säljer schweiziska läskmaskinen Soda Fresh, tackar för er reklamkampanj förra året

– Det förstår jag. Han ska vara glad över det. Soda Fresh finns över hela världen men Soda Club/Soda Stream är större. Men jag ser de inte som något stort hot i Sverige. Tvärtom är det nyttigt med konkurrens.

ANNONS

Blir det någon ny stor reklamkampanj i år?

– Ett flertal både i Sverige och Norge. Vi väljer utomhusreklam. Det är lite för tidigt för tv-reklam, säger Johan Kalling.

Går Soda Stream-maskinerna sönder är Bengt Olovsson på Sonjo i Skåne beredd att laga dem.

– Vi har alla reservdelar som finns, även till Soda Streams maskiner från 70-talet, säger Bengt Olovsson.

Sedan Soda Streams förra period, 70-talet framtill 1985, då produkten försvann från Sverige, finns uppskattningsvis 350.000 läskmaskiner och trängs med bakmaskinerna på vindar och i förråd.

65-årige Bengt Olovsson har sålt läskmaskiner och Soda Fresh hela tiden sedan den kom 1974–75. Han framhåller att det deras läskkoncentrat enbart är sötat med socker, inte aspartam som i Soda Stream som sötas med både socker och aspartam. Senare i vår kommer Soda Stream-koncentrat som sötas med det nya sötningsmedlet sucrolos.

Cola-smaken är populärast hos båda agenturerna. Soda Stream-läsken kostar som färdig dryck 2,60 kronor per liter, medan Soda Fresh har ett literpris på 6,50.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS