29 mars
2026

Realtid

Snubblande nära internationell seger

Sara Johansson

Hård PR-kampanj och större ansvarstagande. Det är lösningen på BP:s kris efter oljeutsläppet, enligt grabbarna från Handelshögskolan i Stockholm.

Totalt 19 toppuniversitet från lika många länder gjorde upp om titeln i KPMG International Case Competition 2011, som avgjordes i Istanbul i helgen.

Laget från Sverige och Handelshögskolan i Stockholm består av kvartetten Pierre-Brice Beguinet, Joakim Cleasson, Mathias Björkman och David Andersson.

Finalen blev en rysare där de svenska studenterna snubblade på mållinjen. På första plats kom istället amerikanska Wake Forest University Schools of Business. Enligt KPMG var det så pass jämt i finalen att domarna för första gången på sju år tvingades rösta för att skilja de två främsta lagen åt.

– Från början fanns det 600 lag i tävlingen så vi är supernöjda med placeringen, säger Pierre-Brice Beguinet.

Studenterna fick tre timmar på sig att lösa ett case om BP och oljeutsläppet i Mexikanska golfen. Lösningen fick de därefter 20 minuter på sig att presentera inför domare och publik.

– Det var ett intressant tema men ganska svårt. Det som är bra med vårt lag är att vi verkligen känner varandra och samarbetar bra, på så sätt spar vi mycket tid, säger Pierre-Brice Beguinet.

Deras lösning gick ut på att kortsiktigt fokusera på hur krisen skulle hanteras och samtidigt satsa hårt i en PR-kampanj där man tar fullt ansvar för det som hänt för att rädda varumärket. Men även att man på lång sikt ska bygga en organisation som både minskar risken för liknande händelser och har bättre beredskap när det händer.

Pierre-Brice Beguinet berättar att amerikanarna som vann tävlingen var duktiga i sin presentation.

– Man märker att presentation är något som man lär sig väldigt tidigt i USA. De har också en fördel i och med att presentationerna är på engelska, säger Pierre-Brice Beguinet.

Han berättar även att amerikanarna hade mindre fokus på powerpoint-presentation och struktur och var lite mer diffusa där stockholmsstudenterna försökte vara tydliga.

Till sommaren tar laget sin examen vid Handelshögskolan.

– Jag och de andra i laget tycker om det här, vi älskar att jobba som managementkonsulter.

Har ni fått några erbjudanden?

– Ja, det har vi fått, men vi får se hur det går. Det vore superkul att jobba tillsammans i framtiden, eftersom vi jobbar så bra ihop, det vore nästan synd att inte göra det. Vem vet om några år kanske vi startar eget, säger Pierre-Brice Beguinet.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin