Som första land i världen kriminaliserar grannlandet tobaksprodukter.
Slutrökt i Finland

Från och med idag fredag är det i lag förbjudet att förse minderåriga finländare med tobaksprodukter. Den som säljer en cigarett till någon som inte fyllt 18 riskerar böter eller fängelse i upp till ett halvår. Och tobaksinnehav är olagligt för personer under 18 år.
Landet är först i världen med att i lag skriva in syftet att inte bara minska utan få bort allt inhemskt tobaksbruk.
– Vi insåg att om man anger som mål att bara minska tobaksbruket kan det också ses som ett slags godkännande av rökning, säger regeringsrådgivaren Ismo Tuominen, en av dem som har utformat den nya lagen.
Lagen förbjuder också handel med tobaksvaror över internet, tobaksbruk på platser där ungdomar vistas och rökning på åskådarplats vid alla slags utomhusevenemang.
Fredagens lagskärpning är bara den första i en rad planerade åtgärder för att lagvägen få bort allt tobaksbruk i Finland. Nästa fas kommer 2012, då det blir förbjudet att skylta med tobaksprodukter i finländska butiker. 2015 blir alla cigarettautomater olagliga.
Liknande åtgärder har också vidtagits i exempelvis Norge och Island. I Sverige har det länge varit förbjudet att röka i exempelvis lokaler för barnomsorg, hälso- och sjukvård samt på bussar och tåg. 2005 tillkom rökförbud inomhus på restauranger och andra serveringsställen.
Enligt Tuominen lär inte något totalförbud mot tobak bli aktuellt i Finland. Men han tillägger att staten med kraft kommer att försvåra tillverkning, marknadsföring, försäljning och köp av tobaksvaror.





