07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Skype anklagas för maffiametoder

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 mars 2006Publicerad: 29 mars 2006

<pufftextlänk>Niklas Zennström och Janus Friis, männen bakom ip-telefoni-succén Skype, anklagas av Streamcast för intrång på deras patenterade teknologi. </pufftextlänk>Streamcast hänvisar till en lag från 70-talet som kom till för att bekämpa den organiserade brottsligheten i USA.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Lagen heter Racketeer Influenced and Corruption Organization Act, men kallas oftast för Rico Act. Under 80-talet upptäckte påhittiga advokater att lagen även kunde användas i civilrättsliga mål. Lagen ger möjlighet till betydligt större ersättningskrav.

Streamcast ligger bakom musiknedladdningstjänsten Morpheus som tvingades stänga 2002. Morpheus var en direkt konkurrent till Kazaa som grundades av Zennström. Streamcast anser att det var deras teknik i Morpheus som ligger till grund för både Kazaa och Skype. Detta rapporteras i amerikansk press nu på morgonen.

Exakt hur teknikintrånget skulle falla under Rico Act har än så långe inte framkommit. Men enligt amerikansk media används lagen i dag väldigt brett. Lagen ger möjlighet till att få upp till tre gånger det beloppet som motsvarar skadan samt ersättning för rättegångskostnader.

Skype köptes nyligen av eBay för 2,6 miljarder dollar, drygt 20 miljarder kronor. Eftersom att det var den patenterade teknologin som låg bakom köpet kan det tänkas att det är dessa pengar som Streamcast hoppas kunna lägga vantarna på.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS