05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Skralt intresse för Real Holdings preferensaktier

Realtid.se
Uppdaterad: 23 juni 2015Publicerad: 23 juni 2015

300 nya ägare tecknade sig i pref-emissionen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Fastighetsbolaget Real Holding, som siktar på en First North-notering inom kort, har slutfört en nyemission av preferensaktier. Drygt 300 aktieägare tillkommer efter emissionen, meddelar bolaget på tisdagen.

Endast 14,4 procent av emissionen tecknades av allmänhet och institutioner. Garanterna får ta resterande andel, varav fastighetsbolaget Kvalitena, som är en av stamaktieägarna, står för den största delen.

Totalt tillförs Real Holding 265 miljoner kronor före kostnader som bland annat består av garantarvodet på knappt 30 miljoner kronor.

Nyemissionen är ett led i finansieringen av ett flertal planerade fastighetsförvärv. Real ska bland annat köpa ett bostadsbestånd i Göteborg av Kvalitena-bolaget D. Carnegie & Co.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS