Kommuner och landsting kommer att redovisa ett överskott på sammanlagt 18,6 miljarder kronor 2010 och 3,5 miljarder kronor 2011.
SKL spår överskott på 18,6 miljarder


Det spår Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) i en ny ekonomirapport.
Det tillfälliga konjunkturstödet till kommunerna upphör 2011. Trots detta räknar SKL alltså med ett plusresultat.
”Skatteunderlagstillväxten kompenserar inte avvecklingen av konjunkturstödet, men tack vare ansvarsfulla insatser klarar sektorn ändå ett bra resultat”, skriver SKL:s ordförande Anders Knape i en kommentar.
Även om sektorn totalt sett klarar ett positivt resultat 2011 väntas enskilda kommuner och landsting gå med underskott, enligt SKL.
”Besvärligast är det för landstingen, som påverkas mest av den demografiska utvecklingen”, skriver organisationen.
SKL anser att de offentliga finanserna nu är tillräckligt starka för att från och med 2011 höja statsbidragen i takt med det kommunala skatteunderlaget.
”Det skulle underlätta för kommuner och landsting att klara den utmaning som demografi och ökade krav innebär”, skriver Anders Knape.





