Om aktierna har en värdering på 10 kronor så har PWC "mycket stora nedskrivningsbehov framför sig", menar Skatteverket.
Skatteverket överklagar friande domen mot PWC
Mest läst i kategorin
Strax innan jul kom Förvaltningsrättens dom mellan Skatteverket och PWC. En dom som kan ha stor betydelse för samtliga partnerägda företag. Nu väljer Skatteverket att klaga på den friande domen.
Skatteverket har granskat aktierna i revisionsbyrån PWC och kommit fram till att upptaxera bolaget med 48 miljoner kronor eftersom myndigheten anser att de anställda förvärvat aktier i bolaget som kraftig understeg marknadsvärdet. Upptaxeringen rör arbetsgivaravgifter.
Förvaltningsrätten kom dock fram till att en aktie i ett partnerägt företag inte kan värderas lika som en aktie i ett annat större aktiebolag där aktieägarna inte arbetar på fulltid för företaget.
Skatteverket har nu skrivit till Kammarrätten och begär att få en muntlig förhandling i den högre instansen.
Enligt Skatteverkets uträkningar ska PWC:s aktier värderas till 35.000 kronor per aktie vid förvärvstidpunkten. Aktieägarna, alltså de anställda, har istället betalat 10 kronor per aktie. Enligt myndigheten har en skattepliktig förmån förelegat.
Enligt Skatteverket ger varje aktie en utdelning på 15.000 kronor per år.
Skatteverket uppger att parterna är överens om att det är ett värdepapper som har förvärvats, vilket innebär att värdepappersregeln ska tillämpas och att aktien ska bestämmas genom en marknadsvärdering.
Myndigheten menar att PWC:s argument, att det inte går att värdera aktierna på grund av att dessa inte finns på en öppen marknad samt att det finns vissa krav kopplade till förvärvet, är orelevant.
Skatteverket menar att aktierna som har förvärvats i ett aktiebolag, ger rätt till utdelning samt att det finns en koppling mellan förvärvet av en PWC-aktie och bolagets framtida avkastning.
Myndigheten konstaterar dock att det egna kapitalet i PWC som vid bokslutet 09/10 uppgick till 448 miljoner kronor skulle uppgå till 250.000 kronor om det var så att aktierna endast värderas till 10 kronor.
Bolaget har därigenom ”mycket stora nedskrivningsbehov framför sig”, står det i överklagandeskriften.
I tvisten har Skatteverket även upptaxerat 45 delägare med cirka 1 miljon vardera.
PWC:s ombud Staffan Sundkvist har tidigare uppgett att man på PWC känner sig lugna och trygga oavsett om Skatteverket går vidare till en högre instans eller inte.
Kör upp till tolv mil helt på el med den populära laddhybridskombin.






