22 apr.
2026

Realtid

Skatteverket granskar revisionsbyråerna

Realtid.se

Delägarskapet misstänks främja skattefusk.

Skatteverket misstänker att de stora revisionsbyråerna har sluppit undan att betala skatt på över hundra miljoner kronor.

Nu hotas revisionsbyråerna av revision av Skatteverket som tar siktet på de stora stora revisionsbyråerna.

Bakgrunden till granskningen är det delägarsystem som byråerna använder sig av. Enligt Skatteverket får anställda köpa aktier i företaget till ett för lågt pris vilket medför att de tjänar tusentals kronor per aktie i utdelning varje år där skatten är alldeles för låg.

Det rapporterar Sveriges Radio.

KPMG:s skatetchef, Helena Robertsson, anser att delägarna i byrån köpt sina aktier till ett rimligt pris.

– Vår uppfattning är att vi redan tillämpar ett marknadsvärde, så för vår del ser vi inte att det skulle ha någon som helst påverkan, säger hon till Ekot.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin