Realtid

Skattesmäll i julklapp

Realtid.se
Uppdaterad: 17 dec. 2015Publicerad: 17 dec. 2015

Vinstandelar kan delvis beskattas som inkomst av tjänst och inte som kapitalinkomst, enligt en dom av förvaltningsrätten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Börsuppgång efter Trumps mjukare ton – Saab får köprekommendation

14 feb. 2025
Spela klippet
Börs & finans

Nibe överraskar medan Tietoevry tyngs av miljardnedskrivning

14 feb. 2025

Vinstandelar till verksamma i riskkapitalbolag kan delvis beskattas som inkomst av tjänst istället för kapitalinkomst, framgår det av en dom från förvaltningsrätten.

Idag fattade förvaltningsrätten i Stockholm beslutet i 120 mål gällande ungefär 20 personer knutna till riskkapitalfonder Litorina, Segulah och Triton.

Avgörandet är en positiv nyhet för Skatteverket, som får bifall till sitt andrahandsyrkande, meddelar Förvaltningsrätten idag.

På grund av olika strukturer i bolagen och fonderna samt att personerna haft olika funktioner skiljer sig domarna åt lite.

”Även om den huvudsakliga utgången är beskattning enligt ovan har några personer vunnit fullt bifall till sin talan och ytterligare andra vunnit delvis bifall. Exempelvis har vissa personer inte ansetts ha varit verksamma i aktuella bolag på sådant sätt, eller i sådan omfattning, att deras utdelning ska beskattas i tjänst. Andra har, av formella skäl, vunnit bifall till sin talan helt eller delvis vissa taxeringsår”, framgår det av pressmeddelandet.

Förvaltningsrätten prövar ytterligare 460 mål angående personer med anknytning till fura andra riskkapitalfonder, som väntas avgöras senast under våren.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS