22 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Skattegranskning gav en miljard

administrator

administrator

Skatteverket har upptäckt omfattande skattefusk när myndigheten har granskat företag inom restaurangnäringen, spel- och kaféföretag och andra liknande verksamheter som omfattas av kassaregisterlagen.

I många fall har företagen låtit bli att redovisa så mycket som 50 procent av försäljningsintäkterna, enligt ett pressmeddelande från Skatteverket.

Mellan 2005 och 2008 har granskningen av 1 320 företag medfört höjd skatt för dessa företag med en miljard kronor. Av företagen har 665 har brottsanmälts.

”Vi har vissa urvalsgrunder i vår granskning och vi vill noga framhålla att den här typen av fusk absolut inte sker i alla företag. Det vi ser är dock tillräckligt allvarligt för att ge ytterligare stöd till kravet på kassaregister”, skriver Conny Svensson, riksprojektledare för Skatteverkets kontanthandelsprojekt.

Senaste lediga jobben