07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Sex EU-länder slopar förbud mot blankning

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 18 maj 2020Publicerad: 18 maj 2020

Sex EU-länder kommer att slopa det förbud mot att blanka aktier som infördes under börsrasen i mitten av mars.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Återgången sker genom att Frankrike, Belgien, Österrike, Grekland och Spanien väljer att inte förlänga förbudet när tidsgränsen går ut i kväll. Det rapporterar Omni och hänvisar till Reuters.

Även Italien följer med och tillåter blankning trots att landets tidsgräns gällde till 18 juni.

– Marknaderna har delvis minskat sina förluster, handelsvolymerna och volatiliteten har återgått till nivåer som fortfarande är höga jämfört med mitten av februari men detta reflekterar dock marknadsdeltagarnas osäkerhet i den nuvarande situationen, skriver Frankrikes finansinspektion enligt Reuters.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS