Säkerhetsbolaget Securitas gör sitt andra förvärv den här veckan och köper det turkiska säkerhetsföretaget Tepe Güvenlik till en köpeskilling om 100 miljoner kronor på skuldfri basis.
Securitas förvärvar säkerhetsföretag i Turkiet för 100 miljoner kronor

Mest läst i kategorin
Genom förvärvet blir Securitas den näst största spelaren på den turkiska larmövervakningsmarknaden. Vidare uppges förvärvet vara ett steg i bolagets mål om att dubbla försäljningen av säkerhetslösningar och elektronisk säkerhet till 2023. Det framgår av ett pressmeddelande.
Tepe Güvenlik omsatte 85 miljoner euro under 2020, varav 70 procent var återkommande månatliga intäkter. Bolaget har 250 anställda och är främst verksamt i Ankara och Istanbul.
Förvärvsrelaterade kostnader väntas uppgå till 13 miljoner kronor, vilka kommer redovisas mellan 2021 och 2023. Förvärvet väntas bidra positivt till vinsten per aktie från 2023.
Transaktionen är föremål för myndighetsgodkännande och väntas slutföras under det tredje kvartalet.
Under torsdagen kommunicerade säkerhetsbolaget förvärvet av tyska Protection One för 735 miljoner kronor.