Realtid

SEB väljer Citi som depåbank

Realtid.se
Uppdaterad: 23 apr. 2014Publicerad: 23 apr. 2014

Klart för handel med depåbevis i USA.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Som SEB tidigare meddelade i sin årsredovisning vill man underlätta för handel med den egna aktien på den amerikanska marknaden. Därför har man med hjälp av Citi nu beslutat att stödja utgivandet av amerikanska depåbevis på SEB-aktier i ett så kallat American Depository Receipt-program nivå 1.

– SEB har en betydande utländsk investerarbas och vi är glada över möjligheten att arbeta med Citi för att få ytterligare tillgång till amerikanska investerare genom depåbevisprogrammet, säger ir-chef Ulf Grunnesjö i ett pressmeddelande.

– Genom att etablera ett amerikanskt depåbevisprogram, har SEB signalerat ett åtagande att säkra ytterligare investeringar i SEB-aktien från amerikanska investerare, tillägger Dirk Jones, global chef för Client Sales Management på Citi.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS