30 sep.
2026

Realtid

SEB riskerar miljonbot efter sen flaggning i Creades

Sara Johansson

Äger nu över 5 procent av rösterna i investmentbolaget och är näst största ägare i bolaget.

SEB flaggar i dag för ett köp av 520.242 aktier i Creades. Transaktionsdatum var dock 26 november 2014, vilket betyder att banken riskerar miljon-böter från FI för sen flaggning.

Susanne Holmlund, finansinspektör på Finansinspektionen uppger att myndigehten kommer att kontakta SEB för att få veta vad som har hänt.

– Är flaggningarna sena så skickar vi dem till våra jurister som får titta på detta och göra bedömningen om de ska få en sanktion, säger hon.

Enligt grundavgifterna i FI:s flaggningsriktlinjer riskerar nu SEB en sanktion på mellan 600.000 kronor och 1 miljon kronor. Hade SEB väntat ytterligare en vecka på att flagga för transaktionen hade banken riskerat en bot på mellan 1 miljon kronor och 5 miljoner kronor.

SEB ökade genom transaktionen sitt ägande till 4,18 procent av aktierna och 5,73 procent av rösterna i investmentbolaget, enligt flaggningsmeddelandet under torsdagsmorgonen.

SEB ägde tidigare 72.610 aktier i bolaget och äger nu 592.852 aktier, enligt dagens flaggningsmeddelande.

Enligt Creades uppdaterade ägarlista från årsskiftet framgår det dock att SEB äger 539.514 aktier, motsvarande 3,8 procent av aktierna och 5,2 procent av rösterna.

Efter förvärvet är SEB näst största ägare i Creades och äger därmed mer än bland annat H&Q Särskilda Pensionsstiftelse, Avanza Pension Försäkring och Spiltan Fonder.

Sven Hagströmers Biovestor är fortfarande största ägare med 48,9 procent av aktierna och 62 procent av rösterna i bolaget.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Vindelns nya klädkod: Tröjor med tryck får nobben

29 sep. 2026
usa
Börs & finans

Amerikaner blir allt mer pessimistiska – fler har en dålig privatekonomi

29 sep. 2026
Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026