02 nov.
2026

Realtid

Schibsted köper hela Mobilio

administrator

administrator

Mobilios vd avgår i samband med förvärvet.

Förra veckan stod det klart att norska mediekoncernen Schibsted ökar sitt ägande i Hemnet till 80 procent samt köper 68 procent av sajten Vinguiden.

På måndagen meddelar Schibsted att bolaget dessutom förvärvar återstående delen av sajten Mobilio. I samband med detta slutar också Mobilios vd Alexander Pärleros. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Alexander Pärleros har byggt ett riktigt fint bolag där vi hjälper konsumenter att se över sina mobilkostnader. Från starten 2012 har omsättningen gått från 0 till över 30 miljoner förra året. Mobilio utgör nu en central del i vårt erbjudande kring privatekonomi. Å styrelsens och Schibsteds vägnar vill jag tacka Alexander och önska honom stort lycka till med kommande verksamheter, säger Mobilios styrelseordförande Dan Ouchterlony, i en kommentar.

Pärleros fortsätter dock att vara rådgivare till bolaget. Styrelsen har inlett arbetet med att rekrytera en ny vd för Mobilio.

– Det har varit en rolig och extremt lärorik resa där jag själv har utvecklats mycket som person och fått ta del av den kunskap och erfarenhet som Schibsted besitter. Jag är otroligt stolt över vad vi har byggt upp, fram till nu har vi haft över en halv miljon personer som använt tjänsten. Nu ska jag fortsätta min entreprenörsresa och bygga nya startups.

Mobilio är en prisjämförelse-sajt för mobiltelefoner.

Mest läst i kategorin

ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026
kommunikation
Börs & finans

17 anställda – PR-byrån kan säljas för 780 miljoner kronor

02 nov. 2026