28 apr.
2026

Realtid

SCB: BNP ökar med 4,6 procent för Q3

Realtid.se

BNP steg även med 1,6 procent jämfört med förra kvartalet.

Det visar nationalräkenskaperna för det tredje kvartalet, enligt SCB.

BNP för Q2 ökade med reviderade 4,7 procent i förhållande till motsvarande kvartal förra året, medan BNP för Q2 steg med 1,0 procent jämfört med föregående kvartal.

Även BNP för det första kvartalet reviderades och visade en uppgång på 5,8 procent jämfört med motsvarande kvartal förra året. I förhållande till Q4 förra året steg BNP under första kvartalet med reviderade 0,7 procent.

Riksbanken kom också med positiva besked idag.

Här är budskapet att svenska storbanker står väl rustade för att möta en sämre ekonomiska utveckling.

Enligt Riksbanken är de svenska storbankerna väl kapitaliserade och har god tillgång till marknadsfinansiering, men osäkerheten om utvecklingen i euroområdet är fortsatt stor och därför bör bankerna helst öka, eller åtminstone bibehålla, sin kapitaltäckning utifrån dagens nivå, enligt Nyhetsbyrån Direkt.

Riksbanken bedömer också att de svenska bankerna har god tillgång till de internationella kapitalmarknaderna samt att bankerna har en låg exponering mot europeiska länder med svaga statsfinanser.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Japanska drönare – nu vid ukrainska fronten

27 apr. 2026