Realtid

SAS lyfte rejält förra året

administrator
administrator
Uppdaterad: 09 jan. 2007Publicerad: 09 jan. 2007

Färre avgångar under helgerna innebar att flygbolaget SAS sammanlagda passagerartrafik sjönk i december. Men nye SAS-chefen Mats Jansson kan glädja sig åt att 2006 innebar högre lönsamhet och att aktiekursen lyfte rejält på börsen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

SAS totala passagerartrafik sjönk i december med 2,2 procent jämfört med samma månad året före. Och den så kallade kabinfaktorn, som visar hur pass fyllda flygplanen är, minskade med 1,2 procentenheter till 66,1 procent.

För största dotterbolaget Scandinavian Airlines minskade passagerartrafiken med 8,9 procent och kabinfaktorn steg marginellt till 70,3 procent.

Men nedgången beror enligt SAS på en anpassning till den lägre efterfrågan under helgerna kring jul.

Under helåret 2006 steg SAS-koncernens passagerartrafik med 5,4 procent samtidigt som kabinfaktorn steg med 2,4 procentenheter till 71,5 procent.

För Scandinavian Airlines ökade den så kallade yielden, ett slags intäktsmått, med 12,9 procent i november jämfört med samma månad året före. Och SAS räknar med att lönsamheten fortsatte förbättras i december.

Det betyder sannolikt att bolaget kommer att presentera ett rejält vinstlyft i bokslutsrapporten, som presenteras om en månad.

Men nye SAS-chefen Mats Jansson betonar i månadsrapporten att det främst är den starka konjunkturen som förbättrat lönsamheten.

”Det är därför nödvändigt att vi fortsätter arbetet med kostnadssänkande åtgärder med full kraft samt med nya kommersiella satsningar”, skriver Mats Jansson.

ANNONS

Han ser inga tecken på en nedgång för flygmarknaden, men pekar på de höga bränslepriserna som fortsätter att belasta lönsamheten.

SAS Sverige kan summera ett starkt flygår och i vår drar bolaget igång tio nya destinationer i Europa.

Lufthansa dementerade visserligen spekulationer på aktiemarknaden om att bolaget är på väg att lägga ett bud på SAS. Men SAS-aktien hade vid lunchtid på tisdagen stigit med nästan 5 procent.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS
Spela klippet

Svenskar rustar för ökat sparande inför ISK-reformen

När den sänkta skatten på investeringssparkonton (ISK) träder i kraft vid årsskiftet planerar många svenskar att öka sitt sparande. Fyra av tio svenskar planerar att öka sitt sparande – och särskilt stort intresse finns bland unga under 29 år. Hela sex av tio i den gruppen uppger att de vill spara mer, enligt en ny […]