Realtid

Sarkozy och Merkel vill stoppa Kinas statsfonder

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 sep. 2007Publicerad: 12 sep. 2007

Frankrikes och Tysklands regeringschefer vill nu att EU tar krafttag mot utländska regeringar, som de menar skadar Europas konkurrenskraft.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I ett uttalande i Berlin under måndagen krävde Tysklands förbundskansler Angela Merkel på nytt att EU vidtar åtgärder mot utländska statsfonder, bland annat från Kina, som vill köpa viktiga EU-företag.

Vid sin sida hade hon Frankrikes president Nicolas Sarkozy, som delar hennes syn i frågan, meddelar Financial Times.

Uttalandena kommer efter en lång tids växande oro över att utländska statsfonder, och företag i centralstyrda länder som Ryssland, får för stor makt över den europeiska ekonomin.

Angela Merkel har tidigare krävt att så kallade ”gyllene aktier” införs. Något som hon menar behövs för att hindra att strategiska företag köps upp av intressen kopplade till utländska regeringar. Sverige och Storbritannien är två länder som hittills varit kritiska till förslaget.

Statschefernas uttalande har ett starkt stöd bland deras väljare i de två stora EU-länderna, som i allt högre grad blivit negativa till globaliseringen. Detta särskilt efter den senaste tidens turbulens på världens finansmarknader.

Enligt det nya radarparet Sarkozy-Merkel ska frågan upp på nästa informella EU-möte för regeringschefer, som infaller i oktober. Ambitionen är att skapa en gemensam handlingsplan för EU.

Men samtidigt som Sarkozy-Merkel vill stoppa utländska statsfonder, så säger de sig principiellt vara positiva till öppna marknader. Problemet är att många länder, däribland Ryssland och Kina, inte är lika öppna själva.

– Det handlar om lika villkor. Vi är för öppna marknader, men de ska vara lika öppna överallt, sade Angela Merkel enligt Financial Times.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS