15 okt.
2026

Realtid

Santander rapporterar rekordtapp

Santander
Finwire

Spanska storbanken Banco Santander redovisar en vinst på 277 miljoner euro för det fjärde kvartalet. Det motsvarar en minskning på 90 procent från samma period året före.

Väntat resultat var 411 miljoner euro, enligt en sammanställning från Reuters.

Den underliggande nettovinsten blev dock 1,42 miljarder euro, vilket var högre än väntat.

För helåret blev nettoresultatet minus 8,77 miljarder euro, Santanders största förlust någonsin. Orsaken till det svaga utfallet är nedskrivningar på 12,6 miljarder euro som banken tvingats ta under andra kvartalet som ett resultat av pandemin. Nedskrivningarna relaterar till förvärv, främst i Europa.

Analytikerna hade förväntat sig att Santander skulle redovisa en nettoförlust på 8,64 miljarder euro.

Banken sänker utdelningen till 0,0275 euro från initialt planerade 0,1 euro. Detta görs för att utdelningen ska vara i linje med ECB:s senaste utdelningsrekommendationer från i december.

Mest läst i kategorin

deutsche
Börs & finans

Storbanken väljer bort robotarna – nu kan småsparare få kapitalförvaltning

15 okt. 2026
laxodlare
Börs & finans

Laxodlare börjar mat lax med kyckling för att pressa kostnader

15 okt. 2026
kina
Börs & finans

Glädjebesked för EU – Kina godkänner export av sällsynta jordartsmetaller

15 okt. 2026
blackstone
Börs & finans

Blackstone går all in på AI: "Vi är i samma läge som när elektriciteten kom"

15 okt. 2026