"Goda villkor" för nya obligation.
Sandvik sätter 4 miljarder

Mest läst i kategorin

Dagen efter Industrivärdens Ica-obligation på 4,4 miljarder passar ett av investmentbolagets innehav att ta in nya pengar.
Det är Danske Bank, Handelsbanken Capital Markets och Nordea Markets som tillsammans har placerat en SEK-obligation på 4 miljarder åt Sandvik under bolagets Medium Term Note-program. Obligationerna ska noteras i Stockholm.
Obligationen består av två delar, en som löper till januari 2020 och en som löper till januari 2021. Även räntevillkoren är delade på fast och rörlig ränta.
– Marknaden har visat ett stort intresse att delta i erbjudandet och vi är mycket nöjda med transaktionen som säkrar långfristig finansiering till goda villkor, säger finansdirektör Anders Örbom i en kommentar.
Sandvik avslöjar inte de närmare detaljerna kring räntenivåerna.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




